top of page

Martin Holčík

Martin Holčík

Nar. 1971, ženatý, tři děti.


Cesta k úplnosti začíná objevováním vnitřního bohatství


Kouč, lektor, konzultant


Vždy mě velmi bavilo objevovat zákonitosti fungování světa a plánoval jsem, že své znalosti budu jednou předávat dál. Po studiu učitelství matematiky a fyziky na Přírodovědecké fakultě a studiu informačních technologií na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně jsem se krátce věnoval v Centru zpracování přirozeného jazyka MU výzkumné práci v oblasti počítačového zpracování sémantiky českého jazyka, ale má profesní cesta se poté posunula z prostředí univerzity do světa byznysu.


Druhá polovina devadesátých let minulého století byla dobou začínajícího internetu v České republice a příležitost být aktivně u toho byla pro mne silné lákadlo. Spolu s kamarádem ze studií jsme v roce 1998 založili IT společnost DAT. Stala se jedním z prvních nezávislých regionálních poskytovatelů internetu na domácím telekomunikačním trhu a postupně si vybudovala silné postavení u firemních i domácích klientů na jižní a východní Moravě.


Z pozice majitele a výkonného ředitele společnosti DAT jsem se krok za krokem učil, jak řídita rozvíjet firmu na silně konkurenčním telekomunikačním trhu. Protože se firma DAT věnovala také tvorbě specializovaných portálových projektů, mohl jsem z pozice analytika webových řešení hlouběji nahlédnout do interních procesů, specifického jazyka a firemní kultury jiných organizací – velkých korporací, malých a středních firem, zájmových sdružení, institucí státní správy. Poznal jsem reálné prostředí trhu, vyzkoušel si každodenní vedení lidí, ověřoval si v praxi různé manažerské teorie a rady.


V prvních letech podnikání byly mé manažerské zkušenosti často vykoupeny dlouhým
hledáním a chybami, někdy enormním množstvím vynaložené energie. Dlouho jsem
nenacházel žádný univerzálně fungující způsob, jak to změnit. Později jsem přece jen objevil možnou cestu. Jak se ukázalo, měla dvě části.


Potřeba udržet se v dlouhodobě vykonávané manažerské práci při fyzickém i psychickém zdraví obrátila mou pozornost k práci na sobě, k meditacím, kterým se od roku 2009 systematicky věnuji. Věta o cestě k úplnosti je mottem webových stránek Kvalita života, které jsme ve společnosti DAT vytvořili pro mé učitele v této oblasti - Prasadama a Martinu Janků. Vděčím jim za hlubší poznání sebe sama, jemné a postupné odstranění různých závojů a překážek ve mně, za důvěru ve vlastní kvality, možnost žít otevřenější, bohatší a spokojenější život.


Když jsem později v roli výkonného ředitele společnosti DAT vstoupil do týmové dílny ředitelů firem v Libchavách, překvapila mne účinnost koučovacího přístupu i další nabízené knowhow. Na dílně jsem nenašel žádnou sadu zaručeně nejlepších návodů a doporučení ve třech až sedmi krocích, o těch jsem předtím četl ve spoustě knih a v praxi většinou moc nefungovaly. Získal jsem však prožitek z hlubokého pochopení principů, na kterých stojí úspěšné a smysluplné podnikání. V tom byl pro mne klíč, jak aplikovat první část své cesty, vnitřní změnu, efektivně v denním životě manažera, k rozvoji řízené firmy, ku prospěchu okolí.


V roce 2017 jsme se společníkem provedli po 18 letech úspěšný prodej společnosti DAT a to mi dalo možnost vrátit se k tomu, co stálo na začátku mé profesní dráhy. Myslím, že dnes mohu předávat nejen poznatky, ale již i zkušenosti. Práce v týmu akademie je pro mne šancí dále rozvíjet sám sebe v inspirativním prostředí. Mám možnost nabízet své dlouholeté zkušenosti z byznysu i cesty osobního poznání.


Reference:
Manažerské zkušenosti na pozici výkonný ředitel společnosti DAT,

únor 1999 až červen 2017
Vedoucí analytik internetových portálových řešení

  • Krajské informační a vzdělávací portály - Zkola, Jmskoly

  • Turistické informační portály - Slovácko, Východní Morava

  • Krajské systémy pro administraci školních soutěží a olympiád - Jihomoravský kraj, Pardubický kraj

  • Portály korporací - MESIT holding, a.s., Uherskohradišťská nemocnice, a.s.

Vedoucí projektových týmů Škola MMX, Firma MMX, Sémantický web
Jednatel vzdělávací agentury KDECO Uherské Hradiště
Zakladatel a předseda sportovního klubu Badminton Uherské Hradiště

bottom of page